RAZSTAVA ČAR LESA 2024

Spoštovani, letos že 16. leto zapored v Cankarjevem domu (CD) in po Sloveniji organiziramo promocijske razstave Čar lesa. Namen razstav je ozaveščanje potrošnikov o trajnostnem pomenu predelave lesa in uporabe lesnih izdelkov.

V ponedeljek, 20. maja 2024 zapiramo razstavo Čar lesa v CD in jo selimo v Arboretum Volčji potok, kjer bo razstava na ogled od torka, 21. maja do vključno nedelje, 2. junija 2024. Vabljeni na ogled Čarov lesa v Arboretum Volčji potok.

Dr. Franc Pohleven
franc.pohleven@bf.uni-lj.si
Tel.: 031 390 393

Utrinki z razstave Čar lesa 2024 v Cankarjevem domu v Ljubljani

Program razstav Čar lesa 2024 po Sloveniji:

  1. Voljči potok, Arboretum: od 21. maja do 2. junija 2024
  2. Semič, Kulturni center Semič: od 4. do 26. junija 2024 – odprtje 5. junija 2024 ob 10 uri
  3. Sodražica, dvorana OŠ dr. Ivan Prijatelj Sodražica: od 28. junija do 21. julija 2024
  4. Murska Sobota, paviljon Expano: od 23. julija do 3. septembra 2024
  5. Laško, Muzej Laško: od 5. do 25. septembra 2024
  6. Pivka, Krpanov dom Pivka: od 27. septembra do 15. oktobra 2024
  7. Nova Gorica, avla Občine N. Gorica: od 17. oktobra do 12. novembra 2024
  8. Ljubljana, GR – Sejem Ambient od 14. do 17. november 2024

Zakaj razstave Čar lesa? Družba se vse bolj zaveda, da napredka ne moremo več opravičevati na račun uničevanja narave in ogrožanja zdravja ljudi. Za prihodnost človeštva ne bo pomembno kako proizvesti čimveč energije, ampak kako z manj energije in emisije toplogrednih plinov ter manjšim vplivom na okolje proizvajati izdelke in graditi objekte. Šele ko bo doseženo ekonomsko-okoljsko ravnotežje in bo v ceno izdelka vključena tudi škoda, zaradi vremenskih sprememb, ki povzročajo ujme ter onesnaženja okolja, se bo pokazalo, kaj je ekonomsko upravičeno proizvajati za dobrobit človeštva.

S sodobnimi tehnologijami in materiali zgrajena infrastruktura in objekti, s katerimi smo ob izgradnji v ozračje sprostili toplogredne pline in s tem povzročili ujme, ki so te “napredne” pridobitve v trenutku uničile (primer neurja pred dnevi na Koroškem). Proti podnebnim spremembam mora človeštvo ukrepati, ne pa se prilagajati, saj bomo s prilagajanjem sprostili v ozračje še več toplogrednih plinov in povzročili še hujše ujme oz. apokalipso sveta. Tako boj proti podnebnim spremembam in skrbi za naravo predstavlja izziv za človeštvo v preusmeritev gospodarstva na »zelene« materiale. S tega stališča bo les, kot bio-material za industrijo, odločilen. Izdelki iz lesa lahko največ prispevajo k znižanju emisije ogljikovega dioksida (predstavljajo ponor CO2) ter drugih toplogrednih plinov, kar je bistveno za obvladovanje podnebnih sprememb in varovanje okolja. Zato bi moral biti les in drugi bio-materiali v ospredju ekonomske politike Slovenije in tudi sveta, ki bo moral gospodarstvo iz težke energetsko potratne industrije preusmeriti v »zeleno« industrijo. Po 200 letih je skrajni čas, da iz industrijske preidemo na okoljsko evolucijo.

Slovenija nima rudnih bogastev, niti lastnih energetskih virov ne. Imamo pa les, ki ga lahko z malo energije in vplivom na okolje predelamo v vrhunske izdelke in gradimo objekte. Zato nam lesno bogastvo predstavlja neizmerno priložnost za preusmeritev slovenske industrije v energetsko varčno in okolju prijazno »bio-gospodarstvo«. Les je pomemben kot gradivo, ne pa le kot kurivo, kar že več kot 25 let enostransko finančno podpira Eko-sklad Slovenije, kar negativno vpliva na podnebne spremembe in okolje. Trajnostni razvoj se začne z zmanjšanjem porabe energije in rešitev niso alternativni viri energije (AVE), ampak alternativni matirali (AM). Zato bi morali gospodarsko vizijo Slovenije temeljito spremeniti v smeri podpore uporabe sonaravnih materialov, kot je les.

Z namenom promocije predelave lesa in rabe lesnih izdelkov Društvo za zaščito lesa Slovenije in Svet za les že šestnajsto leto zapored (od leta 2009) organizirata razstave Čar lesa v CD in po Sloveniji. Na vseh dosedanjih razstavah so izdelki označeni s količino CO2, ki jo izdelek prispeva k znižanju CO2 v ozračju in s tem vpliva na normalizacijo podnebja.

Veselimo se vaših prijav izdelkov na razstave Čar lesa 2024 po Sloveniji.

Dr. Franc Pohleven
El. naslov: carlesa.prireditev@gmail.com

Utrinki z razstave Čar lesa 2023 v Cankarjevem domu v Ljubljani

Vabljeni k branju članka in ogledu videa o našem delovanju in razstavah Čar lesa, ki je objavljen na Ambienti.si. Članek najdete na povezavi TUKAJ.

 Čar lesa 2023 v Cankarjevem domu v Ljubljani